Apsaugos darbuotojas – asmenis ir turtą saugantis asmuo, dirbantis saugos tarnyboje. Savo darbo metu apsaugos darbuotojas vykdo patalpų, pastatų ar teritorijų fizinę apsaugą, kontroliuoja patekimo galimybes į saugomus objektus, palaiko viešąją tvarką renginiuose ir kitais būdais užtikriną mūsų saugumą. Kad galėtų vykdyti šias funkcijas, apsaugos darbuotojas turi būti baigęs specialius kursus ir gavęs apsaugos darbuotojo pažymėjimą. Kaip tokį pažymėjimą gauti, kokia yra jo keitimo tvarka, galiojimo terminas bei kitos aktualijos aptarsime šiame straipsnyje.
Apsaugos darbuotojo pažymėjimą gali gauti tik tam tikrus reikalavimus ir kriterijus atitinkantys asmenys:
Norint gauti egzamino pažymėjimą reikia išklausyti mokymo programą (kursus). Ją bei egzaminą sudaro teorinė (testas) ir praktinė dalys. Mokymai supažindina būsimus darbuotojus su apsaugos darbuotojo darbą reglamentuojančiais teisės aktais, apsaugos darbuotojo teisėmis ir pareigomis, atsakomybe, specialiųjų priemonių panaudojimu, asmens sulaikymo veiksmais.
Baigus kursus ir išlaikius egzaminą (apsaugos darbuotojo testą) bei gavus egzamino išlaikymo pažymėjimą būsimas apsaugos darbuotojas turi kreiptis į savo apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Licencijavimo skyrių dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo gavimo. Rezervuoti laiką ir pateikti žemiau nurodytus dokumentus galima elektroniniu būdu ePolicija.lt portale. Reikalingi dokumentai:
Jeigu atitinkate visus keliamus reikalavimus ir pateikėte reikiamus dokumentus Jums bus išduotas Apsaugos darbuotojo pažymėjimas.
Bet dar nebaigus kursų ir neturint apsaugos darbuotojo pažymėjimo taip pat galima dirbti ir kaupti apsaugos darbuotojo patirtį. Tam reikia su asmens dokumentu ir med. pažyma kreiptis į AVPK Licencijavimo skyrių ir gauti 6 mėnesius galiojantį stažuotojo statusą. Apsaugos darbuotojas stažuotojas tai asmuo, dirbantis apsaugos tarnyboje ir siekiantis dirbti apsaugos darbuotoju.
Apsaugos darbuotojo pažymėjimo galiojimas yra neterminuotas, išskyrus tuos pažymėjimus, kurie buvo išduoti iki 2018-11-01 dienos. Anksčiau apsaugos darbuotojų pažymėjimai galiojo 5 metus nuo išdavimo datos. Dabar nebegaliojančius pažymėjimus galima pakeisti laikantis panašios tvarkos, kaip ir bandant gauti naują:
kreipkitės į policijos įstaigą internetu arba atvykę į fizinį padalinį (būtina išankstinė registracija). Norėdami pratęsti pažymėjimą arba jį pakeisti pateikite tuos pačius aukščiau nurodytus dokumentus, išskyrus egzamino išlaikymo pažymėjimą. Svarbi detalė – naujas pažymėjimas išduodamas tik grąžinus senąjį.
Gavus pažymėjimą tampama apsaugos darbuotoju. Kiekvienas apsaugos darbuotojas turi savo atsakomybes/pareigas ir teises, nurodomas jo pareigybės aprašyme (instrukcijoje). Pats darbo pobūdis ir profesiniai iššūkiai skiriasi ir priklauso nuo to, koks objektas yra saugomas. Dažniausiai kylantys iššūkiai yra susiję su saugomo objekto priežiūra ir saugos sistemų pritaikymu prevencijai, pažeidimų nustatymu, pažeidėjų sulaikymu.
Apsaugos darbuotojo profesija – svarbi, reikalaujanti disciplinos, drausmės ir atsakomybės. Įgiję patirties apsaugos darbuotojai gali kilti karjeros laiptais, užimti vadovaujančias pozicijas, tapti sprendimų priėmėjais savo įmonėje, prisidėti prie itin svarbių objektų apsaugos ir apmokyti kitus, būsimus apsaugos darbuotojus.
Visos pareigos, taisyklės ir susijusi aktuali informacija su bendromis profesinėmis gairėmis yra pateikiama Asmens ir turto apsaugos įstatyme.